BOSU – aerobní cvičení

BOSU – AEROBNÍ CVIČENÍ

Název fitness cvičení bosu pochází z anglického slovního spojení „both sides up“, v češtině přeloženo jako „obě strany nahoru.“ Název celého cvičení udala specifická a originální pomůcka Bosu Balance Trainer, ve tvaru polokoule. Tak je cvičení rozmanité a zábavné, neboť její nafouklou a plochou část střídáte podle zrovna prováděných balančních cvičení. Polokoule o průměru 63,5 cm a nafouknutá do výšky 22cm má na obou bočních stranách rukojeti sloužící k otáčení a nošení.

Poprvé byla tato bosu pomůcka představena již v roce 1999 určitým skupinám profesionálů a olympijským týmům. Díky úspěchu, který sklidila jako unikátní stabilizační a balanční tréninkové zařízení, se vydává do světa a vytváří nový fitness styl.

Bosu Balance Trainer se dříve užíval pro rehabilitační účely. Má mnohou úrovní a kombinací cviků, takže si bosu oblíbí uživatel každého věku, tělesné úrovně a pohlaví. I když je na většině hodin převaha žen, s bosu se konečně začínají aerobní fitness hodiny trochu lámat, neboť si ho díky choreografickým cvičením, zaměřeným na sílu i vytrvalost zamilovali i muži.

7 „Zet“: Proč si vybrat bosu?

  1. Získání rovnováhy

  2. Získání sebedůvěry

  3. Zábavné cvičení určené pro každého

  4. Zvýšení stability, síly, vytrvalosti

  5. Zlepšení celkového držení těla

  6. Zapojuje se jak povrchové svalstvo, tak to hluboce uložené (střed těla) = kompletní zpevnění svalstva

  7. Zpevnění šlach a vazů

Bosu je zaměřeno na stabilitu, sílu a vytrvalost a s tím samozřejmě nezbytně souvisí i pracování na svalech celého těla. V tom je bosu obzvlášť velký přeborník, neboť na rozdíl od jiných cvičení, kde se zapojuje pouze povrchové svalstvo, bosu do cvičení zapojuje i svaly hluboce uložené, které bývají mnohdy ochablé např. core – střed těla. Jelikož se bosu cvičí na měkkém povrchu, je navíc cvičením šetrným vůči kloubům.

Bosu bylo vyrobeno ve spolupráci se sportovními profesionály, ale také lékaři, a proto slouží k odstranění mnoha špatných návyků při posilování, usiluje o správné držení těla a nepřetěžování tělesného systému. Je zaměřen na čtyři hlavní partie, které jsou také pilíři správného držení a fungování těla:

  1. Příčný sval břišní

  2. Svaly podél páteře

  3. Pánevní dno

  4. Bránice