Dejte pozor na děti

  1. DEJTE POZOR NA DĚTI

Proč? Současný způsob stravování je přímo ohrožuje vznikem obezity. RNDr. Petr Fořt, CSc.

Nadváha dítěte je důsledkem působení řady faktorů, mezi nimiž hraje významnou roli dědičná dispozice (jeden nebo oba rodiče již v době gravidity trpěli nadváhou či dokonce obezitou), fyzický i zdravotní stav ženy před početím (problém je vždy v případě umělého oplodnění), způsob jejího stravování v průběhu těhotenství a v období kojení (nebo nekojení), atd. Následuje způsob života a stravování rodiny a tudíž i dítěte po celé dětství, v podstatě až do časné dospělosti (minimálně do 18ti let).

Zvyky, vzniklé nebo „okoukané“ a fixované už v dětství, jsou obtížně odstranitelné. V případě stravování dětí platí, že příklady táhnou.

Z hlediska prevence obezity v předškolním období velmi záleží na tom, jak se stravuje rodina. Prarodiče často nevhodně zasahují do stravování dítěte třeba tím, že nabízejí sladkosti.  Takovému jednání dokonce nezabrání ani zjevná nadváha dítěte.

Předčasná a nadbytečná konzumace slazených mléčných produktů je jednou z hlavních příčin stoupajícího výskytu nadváhy, zácpy, ekzému a odmítání neslazených nápojů a racionálních pokrmů.

Pravidelné použití potravin a pokrmů typu „mléko+mouka“ je krokem ke zvýšení rizika vzniku nadváhy.

Stravování ve škole a v rodině

Rodiče by se měli zajímat, co dítě konzumuje ve školce a ve škole, protože musí dítě naučit vybírat si ve školní jídelně vhodné pokrmy a případně úpravou stravovacího režimu po zbytek dne eliminovat největší chyby způsobené školním stravováním. Rodiče také zajišťují přesnídávky a nápoje (případně to odbývají kapesným), které jsou mimořádně důležité v případě, kdy dítě ve škole nechodí na oběd.

ŽIVOTNÍ STYL RODINY a dítěte

·        zmrzliny, mražené mléčné krémy a „mléčné koktejly“

·        sušenky, sladkosti (bonbony počínaje a mléčnou čokoládou konče)

·        krekry všech druhů

·        limonády, často i s tonizujícími látkami, především kofeinem a chininem

·        mleté maso (česká sekaná stejně jako americké hamburgery)

·        hranolky

·        koblihy (podobně „americké“ donuts, včetně „polévaných a plněných“)

·        ohřívané uzeniny (hot-dog a klasické formy českých teplých uzenin)

·        popkorn

 

CO DĚLAT?

Odpovědně plánovat jídelníček, regulovat (omezovat) velikost porce, mít přehled o tom, co dítě jí a v jakém množství po celý den a „taktické“ vyhýbání se konzumaci nevhodných potravin.

Součástí prevence i řešení problému je stimulace dítěte k vysoké úrovni spontánní fyzické aktivity.

Součástí prevence musí být rodiči řízený proces „sebeuvědomování“. Dítě až do věku 5-6 let většinou neřeší svůj vzhled. Až s příchodem do dětského kolektivu v základní škole se setká s hodnocením svého zjevu vrstevníky a učiteli. Tak začíná problém sebehodnocení.

Pokuste se naučit dítě snídat a když se to podaří, umožněte mu konzumovat snídani v klidu

Proč snídat? Zamezíte vzniku vlčího hladu, k němuž jinak dojde v průběhu dopoledního vyučování (klesá pozornost, stoupá agresivita a nervozita) a snížíte touhu dítěte po nevhodném typu přesnídávky, především v případě, kdy si ji dokonce kupuje samo.

Přípravou správných přesnídávek zabráníte konzumaci limonád a sladkostí

Nahraďte čipsy, krekry, sušenky, oplatky a levné tyčinky všeho druhu ovocem, případně jogurtem, sendvičem apod. Snažte se získat přehled o tom, co, kolik a jaké potraviny (pokrmy) dítě konzumuje, které má rádo a které mu naopak dělají problémy a proč. Přemýšlejte, zda byste mohla nevhodné potraviny „šikovně“ nahradit jim podobnými.

Pokuste se vařit novým způsobem, přemýšlet o jídelníčku ve vztahu k aktuální situaci, například s ohledem na růstová období nebo na pravidelné fyzické zatížení.

Příklad – drůbež je jistě teoreticky zdravá, ale rozhodně ne ve formě smažených kuřecích nuggetů. V případě, že zachytíte aktuální růstový spurt, nemůžete trvat na mimořádném omezení energetického příjmu a hlavně musíte zajistit dostatečný příjem bílkovin, aniž byste souběžně dovolili zvýšenou konzumaci jednoduchých cukrů a volných tuků – s výjimkou neustále zdůrazňovaných, kterými jsou máslo a olivový olej a rybí tuk.

Pokuste se dítěti nenápadně vysvětlit, jak je správná strava důležitá

Udělejte to aniž byste ho traumatizovali vyhrožováním, že nebude-li dodržovat vaše pokyny a bude odmítat jíst všechno to, co jste připravila, nebude mít dobrou sportovní výkonnost nebo bude často nemocné, což mu zabrání provozovat jeho oblíbené aktivity.

Pokuste se nenápadně zvýšit nabídku vhodných potravin

Zkuste pravidelně nabízet především zeleninu, vybrané druhy ovoce a celých zrn obilovin, zvyšte podíl luštěnin formou kombinovaných pokrmů (nemusí to být čočka na kyselo s párkem, ale směs obilovin, luštěnin a zeleniny. To jen jako například). Musíte se naučit je vhodně kombinovat a chutně a atraktivně pokrm upravit, aby ho dítě přijalo bez protestů. Tímto způsobem by se měla začít stravovat celá rodina, nikoliv jen dítě samé. To asi bude to nejtěžší, že?

Pokud nebudete jíst vy sami racionálně a dokonce budete trpět nadváhou, dítě vás „prokoukne“ a nebude vaše rady respektovat.

Vyhněte se extrémům

Mám na mysli symbolické nebo naopak příliš kategorické pokusy o použití některého z alternativních výživových stylů.

Snažte se udržet si přehled o tom, jak dítě roste a  fyzicky se vyvíjí

Naslouchejte jeho steskům, když ho něco bolí. Pokuste se mu věřit, byť nelze vyloučit, že si nevymýšlí. Pochopte, že ani ono samo nedokáže rozlišit růstové bolesti od únavy či  poznat psychickou únavu na rozdíl od  fyzické. Někdy dítě maskuje únavu nebo nechuť k nějaké aktivitě, stížnostmi na nemoc. Přesto byste jeho stesky neměli podcenit, především ne tehdy, opakují-li se, protože není vyloučeno, že trpí nějakým oběhovým nebo metabolickým onemocněním.

Dítě musíte pravidelně měřit a vážit, nejlépe jednou za měsíc aniž byste si dělali přehnané starosti, když se fyzický vývoj na nějakou dobu zastaví. Na případnou výraznou nepřiměřenost, trvající delší dobu, reagujte návštěvou dětského, případně sportovního dorostového lékaře.

Věnujte mimořádnou pozornost kvalitě stravy a hygieně výživy

Myslím, že víte dobře o čem mluvím. Nejenom, že musíte pozorně nakupovat, ale také dbát na správné uskladnění potravin. Není vhodné, přinejmenším v případě malých dětí, používat opakovaně ohřívané pokrmy.

Věnujte mimořádnou pozornost dostatečnému příjmu vhodných tekutin

Dětský organismus ztrácí tekutiny intenzivněji než dospělý. Dostatečný příjem neslazených tekutin je kromě toho jedním ze základních opatření v  řešení nadváhy.

Nechoďte s dětmi do „fast foodů“

Pokuste se ovlivnit dítě ve výběru obědů ve škole

Zjistíte-li, že dítě se ve škole stravuje nevhodně (vybírá si například z nabídky stravovny především sladká jídla nebo jídla smažená,  že školní jídelna vaří vysloveně nevhodně, nezbývá, než připravovat obědy doma. Zásadní chyba je nutit dítě, aby si předem hotový oběd ohřívalo v mikrovlnné troubě. Ještě horší variantou „hotového domácího oběda“ jsou sušenky nebo čipsy „ze špajzu“.

Snažte se regulovat velikost porcí i množství jednotlivých složek pokrmu a tím i příjem energie

·        Nedovolte dítěti, aby si z ledničky nebo spíže bralo hotové potraviny nebo pokrmy dle vlastní volby nebudete-li mít jistotu, že volí správně a má k dispozici správné potraviny nebo pokrmy.

·        Zabraňte napětí při jídle, nabízejte stravu v klidu

·        Nenabízejte pamlsky s vysokým obsahem tuku a cukru před jídlem, ani jimi nenahrazujte odmítnutou obvyklou stravu

·        Zkuste dítě motivovat formou jeho aktivní pomoci při přípravě pokrmů

·        Dítě může jíst v časových intervalech, které si samo určí

 

Naučte se jednoduché triky, jak snížit obsah energie ve stravě

1.       Kategoricky se vyhýbejte tučnému masu, masným produktům  a ztuženým rostlinným tukům včetně těch, které jsou používány výrobci jako součást některé „chutné“ potraviny.

2.       Omezte na minimum jednoduché cukry a všechny slazené nápoje včetně ledových a jiných čajů a „ovocných“ nápojů. Nepoužívejte nápoje s obsahem umělých sladidel.

3.       Přestaňte chodit do cukrárny a nenoste domů zákusky a bonbony.

4.       Naučte se připravovat domácí moučníky „racionálním“ způsobem, případně „pečení“ nahraďte například palačinkami, rýžovým nákypem, dušeným či pečeným ovocem.

5.       Přestaňte používat „pomazánky podle kuchařky“, protože vždy obsahují mnoho nevhodného (ztuženého) tuku.

6.       Pokud má dítě nadváhu, nepodávejte k večeři žádná sladká jídla.

7.       Pokud dítě inklinuje k nadváze, omezte výrazně podávání sladkého ovoce (především banány a jižní citrusové plody, hroznové víno a melouny).

8.      Snídaně, sestávající ze slazených cereálních produktů zalitých teplým mlékem, je pro dítě, trpící nadváhou, nesprávnou volbou.

V případě, kdy jste vzestup tělesné hmotnosti neuhlídali, NIKDY dítě nekritizujte za to, jak vypadá, protože to je částečně i vaše vina. Citlivě mu dávejte najevo, že by mělo jíst méně a lepším způsobem aby vypadalo lépe, ale musíte najít jemu srozumitelné důvody.

6 tipů jak do dětí dostat více zeleniny

1.     podejte zeleninu jako předkrm – než budete mít hlavní jído uvařené, nakrájejte na hranolky okurku, mrkev, papriku a dejte na talíř na stůl. Jestli má dítě hlad, rádo si vezme kousek zeleniny. Má to i další výhody – dítě si může vybrat zeleninu dle své chutě (v salátové variantě většinou děti zeleninu odmítají) a také se nestane, že po hlavním jídle mu na talíři zbyde pouze zelenina s tím, že „už nemůže“.

2.     když už se vaše děti dívaji na televizi a vyžadují všelijaké pochoutky – nakrájejte jim na „zobání“ kousky zeleniny

3.     nechte, ať vám děti zeleninu pomohou připravit – získají k ní větší „důvěru“

4.     nezvdávejte to – pravdou je, že děti musí ochutnat potravinu alespoň 8x než si ji zamilují nebo zavrhnou

5.     zkuste zelenině dávat přezdívky – nechte je vymýšlet děti

6.     zeleninu schovejte – rozmixujte ji v polévce, do omáčky, zkuste ji ogrilovat, upéci s masem.Jakmile ji takto vaši potomci snědí, jste napůli cesty za úspěchem

Váhový vývoj dítěte

Průměrná „doporučená normální tělesná hmotnost“ a odpovídající hodnota BMI (Body Mass Index: váha v kilogramech se vydělí druhou mocninou výšky dítěte v metrech)

Věk

Tělesná hmotnost

BMI

Chlapci

Dívky

Chlapci

Dívky

1 rok

10

9

15,9 – 17,8

15,5 – 17,3

2 roky

12,5

12

15,3 – 17,0

15,1 – 16,9

3 roky

14,5

14

14,8 – 16,6

14,6 – 16,6

4 roky

17

16

14,6 – 16,5

14,4 – 16,4

5 let

19

19

14,5 – 16,5

14,4 – 16,5

6 let

21,5

21

14,5 – 16,6

14,4 – 16,6

7 let

24

24

14,6 – 16,9

14,5 – 17,0

8 let

27

27

14,9 – 17,4

14,8 – 17,5

9 let

30,5

30

15,2 – 18,0

15,2 – 18,1

10 let

34

34

15,6 – 18,6

15,5 – 18,7

11 let

37

38

16,0 – 19,2

16,0 – 19,4

12 let

42

43

16,5 – 19,9

16,6 – 20,2

13 let

47

48

17,1 – 20,6

17,3 – 21,0

14 let

54

53

17,7 – 21,3

18,0 – 21,7

15 let

60

56

18,3 – 22,0

18,5 – 22,3

16 let

64

57

18,8 – 22,6

19,0 – 22,7

17 let

68

58

19,4 – 23,1

19,3 – 23,0

18 let

70

59

19,9 – 23,6

19,6 – 23,2

Riziko přechodu dětské nadváhy do dospělosti potvrdily vědecké studie. Existuje  souvislost mezi obezitou v dospělosti a nadváhou ve věku mezi 3.-5.rokem věku. V rozmezí mezi 6.-12. rokem může původně „oplácaný andělíček“ náhle zhubnout v důsledku prudkého růstového spurtu, aby nakonec „díky“ genetickým dispozicím a v raném dětství založeným tukovým buňkám v dospělosti v důsledku nadměrného příjmu energie opět dospěl k obezitě.

Řešením dětské nadváhy či obezity není náhlý přechod na alternativní výživu, přestože se domnívám, že některým z nich by to velmi prospělo.