Mléko – pomalý zabiják?

MLÉKO – POMALÝ ZABIJÁK? NOVÁ STUDIE OTŘÁSÁ DOSAVADNÍ MEDICÍNOU

Stockholm/Praha – Už od malička všichni slýcháváme, jak je mléko zdravé pro naše kosti. U dospělých ale může být všechno jinak, vyplývá z rozsáhlé švédské studie zveřejněné v časopise British Medical Journal.

 

mleko.jpg

 

Švédové sledovali stravu a zdravotní stav více než 100.000 osob. Konstatovali, že ženy, které pily více než tři sklenice mléka denně, paradoxně trpěly zlomeninami víc než ty, které tolik mléka nekonzumovaly.

Bylo by prý chybné vyvodit z toho, že pití mléka vede ke zlomeninám, ale rozhodně to nepotvrzuje přesvědčení některých lidí, že je před řídnutím kostí chrání. V případě zlomenin se navíc musejí brát v úvahu i jiné faktory, například konzumacealkoholu nebo tělesná váha.

Účastníci studie vyplňovali po dobu jednoho roku dotazníky na téma, jak často konzumovali běžné potraviny jako mléko, jogurty nebo sýry. Pak se několik let sledoval jejich zdravotní stav včetně zlomenin nebo úmrtnosti. Mezi ženami trpěly zlomeninami více ty, které denně pily přes 680 mililitrů mléka. Ve skupině „pijáků“ tohoto nápoje byla také dvakrát vyšší úmrtnost. U mužů byl trend podobný, i když ne tak markantní.

Přesně opačný vliv pak má podle studie konzumace fermentovaných mléčných výrobků, například jogurtů. Nebezpečí fraktur se snižovalo s vyšší konzumací těchto potravin.

Profesor z univerzity v Uppsale Karl Michaelsson se domnívá, že výsledky mohou souviset s obsahem cukru v mléce. Jiné studie na zvířatech prokázaly vliv tohoto cukru na urychlení projevů stárnutí.

Profesorce Sue Lanhamové-Newové ze Surreyské univerzity ve studii chybí zahrnutí vlivu fyzické aktivity a dalších aspektů životního stylu, jež ovlivňují kvalitu kostí. Stále prý platí, že v Británii je mléko a výrobky z něj zdrojem až 60 procent vápníku.

O mléku byla vedena celá řada diskusí a konec konců tyto diskuse i nadále pokračují. Existují dva tábory, přičemž jeden tábor je radikálním zastáncem mléka a nemůže si vynachválit jeho přínos pro lidský organismus, ať již je to dostatečná zásoba vitamínů, vápníku, bílkovin a dalších látek prospěšných pro růst. Druhá strana mluví o těch samých vlastnostech mléka, avšak zmiňuje jejich absenci, popřípadě zcela opačný účinek. Odpůrci s tvrdí, že mléko vytváří hlen, který údajně zahlcuje celý organismus, a dochází tak k ucpávání ostatních žláz – můžete se dokonce dočíst, že konzumace mléka vede k poruchám funkce vejcovodů a varlat.

Většina těchto diskusí je však vedena spíše z principu a jejich hnacím motorem je skutečnost, že mléko v dospělém věku pije pouze člověk, výjimkou jsou některá domestikovaná zvířata. Je-li tomu tak, vyvstává otázka, proč člověk pije mléko celoživotně, ale ostatní savci ne?

Někteří lidé, od dětství či s přibývajícím věkem, mají s konzumací a následným trávením mléka potíže, což bývá způsobeno nedostatečnou schopností zpracování laktózy. Avšak právě zpracování laktózy z mléka je fenomén, který oslovil celou řadu genetiků, kteří poukazují na nevídaně rychlou adaptaci lidského organismu na trávení potravy, kterou tento organismus dříve nebyl schopen přijímat. Člověk si tak po tisíce let na mléko zvyká, kdo si však nezvykne, zoufat nemusí, jeho kulinářské dovednosti i chuť na mléko mají jisté řešení v mléku sojovém, informuje zdrava-vyziva.zdrave.cz.

Změna vám udělá dobře

Je důležité abyste svůj život důsledně nasměrovali ke svému novému cíli. Pokud se přizpůsobíte pouze v jednotlivých oblastech – začnete třeba se cvičením, ale zapomenete na zdravou stravu – dosáhnete poměrně malých úspěchů, které vás budou stát spoustu tvrdé práce. Místo toho si to usnadněte, jak to jen lze – i když vám to bude na začátku připadat obtížné. Důsledná změna zaměřená na všechny sféry života je nejen mnohem víc motivující než změna polovičatá, ale povede i rychleji k vašemu cíli.

Když už se jednou dáte na kurz formující postavu, zapomenete na „intenzivní spory“, které jste se svým tělem vedli. Změnu životního stylu už nebudete vnímat jako zátěž, nýbrž jako úlevu. Předpokladem pro to ovšem je, že si vytknete reálné cíle a přesně si rozmyslíte, co byste chtěli dělat.

 

Zdravá strava

Při tréninku břicha, stehen a zadečku je úspěch cvičení silně závislý v neposlední řadě i na vašich stravovacích návycích. Jezte zdravě a plnohodnotně!

V praxi to znamená, že byste měli dávat přednost celozrnným potravinám před výrobky z bílé mouky. Čerstvé ovoce a zelenina by se měly na vašem jídelníčku objevit několikrát denně. Pokuste se snížit konzumaci cukru a potravin s jednoduchými sacharidy, tedy opravdu sladce chutnající pokrmy, jezte jen velmi zřídka. Rovněž podíl tuku ve stravě byste měli držet co možná nejníže. Namísto živočišných tuků používejte raději olivový olej, obsahující nenasycené mastné kyseliny, a dávejte si pozor na skryté tuky, které se v hojné míře vyskytují například v uzeninách, sýrech a pečivu. Jeden croissant obsahuje 20 gramů tuku!

 

Obecná doporučení vyváženého stravování:

  • Jíst pravidelně 4 -6x denně v menších porcích v rozestupu 2-3hodin (nebudete mít pocit hladu, čímž zabráníte nárazovému přejídání)
  • Dodržovat pravidelný pitný režim
  • Dbát na pestrost stravy v podobě komplexních sacharidů ( 50 – 55%), dostatku kvalitních bílkovin (12 -15%) a s rozumným podílem tuků, které by neměli tvořit více jak (25-30%) vašeho denního energetického příjmu
  •  Dbát na vyváženou snídani
  • Zařazovat do své stravy potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny)
  • Ovoce a převážně zelenina by měla být součástí každého jídla (vitaminy, minerální látky a další aktivní součásti rostlin jsou vhodnou prevencí  předčasného stárnutí a civilizačních chorob), doporučené množství je 500g ovoce a zeleniny za den
  • Potraviny z bílé mouky nahraďte celozrnnými a tučné mléčné výrobky zakysanými, přednost dávejte bílým libovým masům před tučnými červenými zařaďte do jídelníčku také ryby (nejlépe 2x týdně)
  • Omezte jednoduché cukry (cukr, slazené limonády, sladkosti, cukrovinky apod.) a tuky s nasycenými mastnými kyselinami (zejména živočišného původu – tavené tučné sýry, uzeniny, smetana. Rostlinného původu jako např. kokosový či palmový olej)

 

Co jíst před a po cvičení

Nejíte před cvičením, aby se Vám lépe hýbalo a nic k jídlu si nedáte ani po sportu, protože nechcete nabrat to, co jste pracně vypotili? Všechno špatně! Riskujete zdraví a paradoxně i kila nadváhy.

BEZ PŘÍSUNU JÍDLA TO NEZVLÁDNETE!

Při sportu Vaše tělo spaluje tuk, se kterým se bez obav můžete rozloučit natrvalo, ale zároveň spotřebovává důležité látky. Ty musíte opět doplnit jídlem a pitím. Cvičením nepřicházíte jen o tekutiny, ale i bílkoviny ze svalů a musíte vyrovnat hladinu krevního cukru.

TĚLO NEPOTŘEBUJE ENERGII JEN NA TO, ABY SE HÝBALO, ALE I NA REGENERACI.

„Když si vyčerpám zásoby cukru, které zásobují mozek a centrální nervový systém a půjdu spát bez doplnění těchto zásob, projeví se to na kvalitě spánku. Bude přerušovaný, nekvalitní. Probudím se vyčerpanější, než jsem byl večer“, vysvětluje specialista na výživu Petr Havlíček.

 

Jídlo před cvičením:

K tomu, abychom měli dostatek energie během cvičení a neměli příliš velký hlad po cvičení, je důležité jíst správně již od začátku dne, nezapomínejte proto na vhodně zvolenou snídani, která Vám umožní úspěšný start do nového dne a dále jezte během celého dne v pravidelných intervalech každé 2 -3 hodiny.

Někdo doporučuje jíst nejpozději dvě hodiny před cvičením, jinde se zase dočtete, že je lepší dodat tělu energii hodinu nebo hodinu a půl před výkonem. Můj názor chcete-li zhubnout je malá lehce stravitelná svačinka, která by měla obsahovat spíše jednoduché cukry pro energii a nižší procento bílkovin cca hodinu před cvičením je ideál. Před cvičením byste neměli jíst žádná tučná nebo příliš sladká jídla.

Doba konzumace i složení před tréninkového jídla samozřejmě závisí na mnoha faktorech: na délce a typu tréninku, stejně jako na stavu vašeho organismu. Hodinový silovější trénink je něco jiného než vytrvalostní zápřah například v podobě 3hodin na kole.